Biografia

Tool powstał w Los Angeles w 1990 roku. Zespół założony został przez czterech muzyków : Adama Jonesa (gitara), Maynarda Jamesa Keenana (wokal), Rozmiar: 40960 bajtów Paula D'Amoura (bas) i Danny'ego Careya (bębny). Pierwsze ich wydawnictwo to mini - album zatytułowany "Opiate" (marzec , 1992) wydany w wytwórni Zoo Entertainment. "Opiate" został świetnie przyjęty przez fanów ciężkiej muzyki. Grupa została zaproszona na europejską trasę Rage Against The Machine, po czym ruszyła w podróż po Stanach jako support Rollins Band.

Następna produkcja zespołu - płyta "Undertow" (kwiecień, 1993) stała się przełomem w ich karierze. Krążek porażający swoim dusznym i hipnotycznym klimatem sprzedawał się doskonale (platyna w 1993 roku !), co spowodowało, że Tool bardzo intensywnie koncertował (został zaproszony m.in. na prestiżową trasę "Lollapalooza '93". Zainteresowanie zespołem wzrosło również dzięki pomysłowym I bardzo plastycznym videoclipom - "Sober" czy "Prison Sex". Na marginesie warto dodać, że clip do utworu "Prison Sex" został nominowany w kategorii "Najlepsze efekty specjalne" w corocznym konkursie MTV Video Awards ('95).

Kolejny album zespołu "Aenima" z 1996 roku zostaje nagrany z nowym basistą Justinem Chancellor'em (ex - Peach). We wkładce płyty można przeczytać krótki esej dotyczący umysłu, indywidualności i religii.

"..Ten typ zachowań jest widoczny u psychopatycznych, dogmatycznych fundamentalistów, których widzisz codziennie w swojej telewizji zrzucających bomby i zabijających ludzi w imieniu Boga. Wierzenia są niebezpieczne. Pozwalaja umysłowi przestać funkcjonować. Nie funkcjonujący mózg jest klinicznie martwy. Wierz w nic...".
Rozpoczyna się amerykańska trasa zespołu, nieco później - w marcu '96 zespół rusza na trasę koncertową po Australii.

Po zakończeniu trasy promującej "Aenimę" zespół daje sobie nieco wolnego. Keenan wraz z gitarzystą Billy Howerdel'em (człowiek ten wspomagał Tool'a podczas prac nad "Aenime" angażuje się w projekt A Perfect Circle. Zespół wydaje nawet debiutancki album "Mer de Noms" I rusza w trasę z Nine Inch Nails, po czym Keenan powraca do pracy nad nową płytę swojej macierzystej formacji.

W grudniu 2000 roku w sklepach pojawia się limitowana edycja "Salival" zawierająca niepublikowane wcześniej utwory oraz dotychczasowe videoclipy zespołu.

2001-05-28 ukazał się najnowszy krążek Tool'a zatytułowany "Lateralus". Płyta błyskawicznie wskoczyła na szczyty list przebojów - detronizujac zajmujący dotychczas pierwsze miejsce na liscie Billboardu popowy zespół Destiny's Child (brawo panowie !!!). W ciągu zaledwie jednego tygodnia od dnia premiery w USA płyta Toola rozeszła się w nakładzie ponad 555 tysięcy egzemplarzy... Nic dodać, nic ująć.